...Kutatásai során, patkányokon tesztelte a különböző stressz hatásokat, és azt figyelte meg, hogy az egyes szerveket ezek a hatások hogyan befolyásolják. Hamar kiderült, hogy szinte az összes szerv komoly károsodást szenvedett. Ezek a károsodások még egy ideig visszafordíthatóak voltak, egy idő után azonban súlyos következményekkel jártak, néhány esetben a vizsgált patkány halálához vezettek. A leginkább érintett és sérült szervek a szív, az érrendszer, az immunrendszer, a mellékvese, a vese, a tápcsatorna, és a bőr.

 Manapság azt mondjuk, hogy a stressz egy urbanizációs népbetegség, amely nemcsak egy betegség, hanem egy egész betegségsorozat elindítója lehet. Nap, mint nap állandó stressz hatásoknak van kitéve szervezetünk, gondoljunk csak a reggeli rohanásra, a dugókra, a határidőkre, a teljesítésre a munkahelyen, vagy az iskolában, a sorban állásra, az esetleg kellemetlen időjárásra, a sok zajra, ami körülvesz minket… és még sorolhatnám szinte vég nélkül. Egy idő után úgy érezzük, hogy szinte szétforgácsolódunk a hétköznapokban. Mivel ezek a stressz faktorok állandóan jelen vannak az életünkben, és hatnak ránk, egy idő után megjelenhet az állandó türelmetlenség, idegeskedés, ingerültség, a kimerültség, a depresszió, a fáradtság, a fásultság, rosszabb esetben az alkohol, a dohányzás… és súlyosabb következményként a különböző betegségek, jellemzően pl. felső légúti megbetegedések, nátha, allergiák, bőrpanaszok, hajhullás, és sajnos a súlyosabb betegségek is.

 A stressz mindig jelen volt az ember életében, véleményem szerint az őskori ember sem volt ez alól kivétel, hiszen állandóan vadásznia kellett az élelemért, miközben az ellenséggel, aki épp őt szerette volna élelemnek, is meg kellett küzdenie. Vagy a történelem során is szinte mindenhol láthatjuk a nehézségeket és a küzdelmeket az életben maradásért, a megfelelésért, a javakért…

 Mai életünkre nagymértékben jellemző a gyorsaság, a rohanás, és ez még mindig nem elég, a gyorsat is még gyorsabbá és gyorsabbá akarjuk tenni, gondoljunk csak a mobiltelefonokra, az autókra, a vonatokra, sőt az éttermekre, kontinenseket szelhetünk át a technológia segítségével pillanatok alatt, az üzenetekre azonnal várjuk a választ, … Otthonainkban is folyamatosan jelen van a TV, a rádió, állandóan szól valami körülöttünk, ömlik ránk a sok negatív hír a háborúkról, az éhezésről, a reklámok kiváltják belőlünk azt a megfelelési kényszert, hogy olyanok legyünk, olyan javaink legyenek, mint amiket ott látunk vagy hallunk. Ezeket próbáljuk elérni, ezeknek próbálunk megfelelni, és a fogyasztói társadalom részeként a pénzköltés fontos momentum lett az életünkben. A pénzért azonban keményen meg kell dolgoznunk, a munkahelyek legtöbbször monotonok, mozgásszegények, túlhajszoltak, kimerítőek, sok esetben az emberek nem motiváltak, nincs perspektíva, lehetőség a munkahelyen…

 Stressz hatására a szervezet kibillen nyugalmi, egyensúlyi állapotából, fokozottan reagál az ingerekre, miközben a szervezet igyekszik újra megteremteni az egyensúlyt. A leggyakoribb válaszreakciók a stresszre a szorongás, a félelem, és a harag, amely agresszióba is torkollhat.

 A stressz testi és lelki hatásokat egyaránt előidéz az emberben, melyek között szoros összefüggés van. Miközben a stressz faktorok folyamatosan jelen vannak életünkben, ezekhez próbálunk minden pillanatban alkalmazkodni, amely teljesen kimeríti testünk erőforrásait, és hajlamosabbak leszünk a betegségekre. A betegség egy jelzés, amely szimbólumként megmutatja lelkünk állapotát is. Figyelmeztet minket arra, hogy itt az ideje lelkünk pozitív átformálásának, hiszen tisztában kell lennünk azzal, hogy a stressz csak akkor befolyásolja negatívan az immunrendszerünket, ha érzelmileg is negatív hatást vált ki belőlünk. 

 És itt a lényeg! Meg kell tanulnunk, és meg kell találnunk azokat az eszközöket, amelyekkel elérhetjük azt, hogy minimalizáljuk, hogy egy bizonyos stressz helyzet túlzott negatív érzelmi hatást váltson ki belőlünk, illetve képessé váljunk arra, hogy egy stressz helyzet ne legyen meghatározó tényező életünkben, azt minél hamarabb képesek legyünk elengedni, túllendülni rajta anélkül, hogy káros nyomokat hagyna bennünk.

 Mindenki életében jelen vannak a stressz faktorok kivétel nélkül. DE KÉPESSÉ KELL VÁLNUNK ARRA, hogy energiáinkat átcsoportosítsuk, és összpontosítsuk arra, amivel leküzdhetjük a stressz negatív hatásait, hogy tartalmasabb, kiegyensúlyozottabb, boldogabb életet élhessünk.

Fordítsunk inkább arra kicsivel több energiát, hogy megvizsgáljuk éltünket, körülményeinket és próbáljuk kiiktatni első lépésként legalább azokat a stressz helyzeteket, amelyeket esetleg magunk idézünk elő. Csak néhány példát említve: kevesebb TV nézés, ugyanakkor több mozgás, több olvasás, több tartalmas beszélgetés szeretteinkkel, ha azt érezzük, hogy teljesen kimerültünk nap végére, akkor a háztartási munka helyett inkább sétáljunk egy fél órát (sokkal hatékonyabban tudjuk utána ellátni egyéb teendőinket), vagy relaxáljunk egy kellemes zenére, keressünk olyan technikát, amivel könnyebben elengedhetjük magunkból a feszültséget (zene, illat, meditáció, …) és még sorolhatnám.

 Saját tapasztalatból tudom, hogy meg lehet csinálni, lehet változtatni, és kell is!