1. Vizsgáld meg hol tartasz most!

Csábító lehet a gondolat, hogy azonnal nekiállj célokat összeírni. Anélkül azonban, hogy tisztán látnád a kiinduló pontot, jelenlegi helyzeted, nehéz meghatározni merre akarsz indulni, hova is akarsz eljutni.

Nézd meg a különböző életterületeidet, szerepeidet.

Melyikkel vagy elégedett, melyiken javítanál, változtatnál?

Mely területeid vannak rendben, melyek kevésbé? Miért? Mi az, amit jól működtetsz, mi az, amit kevésbé?

Mely területeiden, szerepeidben milyen sikereket, eredményeket értél el? Hogyan? Milyen erősségeidet, képességeidet hasznosítottad? …

 

  1. Célok előtt álmok összegyűjtése

Az álmok és a célok nem ugyanazok. Sokan összekeverik a fogalmakat, mint álmok, vágyak, célok, tervek…

Az álmok nem konkrét dolgok. Álom például a nagyobb ház, boldogabb párkapcsolat, kiegyensúlyozottabb élet…

A legtöbben itt meg is ragadnak, álmodoznak csupán, de elmarad az álmok célokká alakítása és megvalósítása.

Ebben a lépésben írd össze milyen az álomélet számodra? Mindent gyűjts össze, szelektálás nélkül. Mit szeretnél az élettől? Mit szeretnél elérni, megtenni, megvenni, megvalósítani? Kikkel vagy? Hol élsz? Hogyan élsz? Mivel foglalkozol? Mivel töltöd az időd? Milyen a pénzügyi helyzeted? Milyen a munkád, hivatásod? …

Segíthet, ha az életterületeid, szerepeid alapján haladsz.

Készíts egy 100-as bakancslistát. Engedd el a fantáziád, itt most ne korlátozzon semmi, senki.

Ne hagyd magad, ha néhány álom, vágy leírását követően villog a „LEHETETLEN” felirat az agyadban. Ez természetes az elején. Bontsd le a korlátokat, írj le MINDENT!

Az írás kijelentő módban, jelen időben, egyes szám első személyben történik, és kézzel.

 

  1. Álmokból célok

Az 100-as listából határozd meg a prioritást, mik azok, amik tényleg fontosak, amelyekért hajlandó vagy tenni, megfelelő mértékű áldozatot hozni. Időt, pénzt, energiát kell belefektetni, hogy elérd a céljaidat, megszerezd, amit igazán akarsz.

Lehetőleg minden szerepedhez, életterületedhez határozz meg legalább 1, maximum 3 célt. Fontos, hogy ezek összhangban legyenek egymással, ne legyenek egymásnak ellentmondóak.

Ahhoz, hogy megfelelően motivált legyél, és kellően kitartó, pontosan tudnod kell, mit is akarsz valójában. Fogalmazd meg, miért akarod azt a célt elérni? Mi a miérted?

 

Hogyan is néz ki egy cél?

  • konkrét, pontos, jól körülhatárolt
  • mérhető, számszerűsíthető, pontosan tudd, hogy mikor éred el
  • elérhető, vagyis reális esély van a megvalósítására. De! Nagyon fontos, hogy ne a megszokott szinten gondolkozz. Váltson ki erőkifejtést, ellenállást, legyen olyan, ami a komfortzónádból kirángat, amelyért tenned kell, ami egy kis félelmet, izgatottságot vált ki belőled, ami kihívást jelent. Ha nincs ellenállás, félelem benned, akkor nincs fejlődés, előrejutás, haladás.
  • fontos számodra, valóban ezt akarod, és te akarod, nem más, nem megfelelni akarsz, hanem az életedet élni, megvalósítani önmagad. Kérdezd meg magadtól, biztos, hogy ettől leszek boldog és elégedett? Sokan azt hiszik, hogy a több pénztől, nagyobb háztól lesznek kiegyensúlyozottabbak, pedig valójában nem erre vágynak, nem arra lenne igazán szükségük.
  • időhöz kötött, minden célhoz kell egy határidőt tűzni, ami idő alatt megvalósítható, elérhető a cél. Szokták mondani, hogy nincs elérhetetlen cél, csak rosszul megválasztott határidő. A határidő is legyen olyan, ami egy kis izgalmat vált ki belőled, ne legyen túl szorító, de túl elhúzódó sem. Ez a legfontosabb különbség álom és cél között, ha nincs határidő a célhoz, az mindig csak egy álom marad.

 

  1. Célok elérése

Az egyik legfontosabb dolog, hogy legyenek leírva a célok. Ha csak gondolatban van meg pár cél, az nem olyan, amiért hajlandó is vagy tenni, áldozatot hozni. Ha arra is lusta vagy, hogy leírd a céljaidat, hogyan fogsz erőfeszítést tenni, amikor majd tényleg szükséged lesz rá?

 

Másik fontos lépés, a tervezés. Hogyan fogod elérni a leírt célodat? Milyen lépéseket kell megtenned? Milyen tudást, jártasságot kell még megszerezned? (ezek is elérendő célok) Mi volt eddig a legnagyobb akadály, ami miatt még nem érted el ezt a célodat?  Milyen szokásodon kell változtatni? Milyen új szokást kell kialakítanod? Mik azok a tevékenységek, amelyeket meg kell tenned a célod eléréséhez? …

Tedd ezeket logikai sorrendbe. Ezekből tudod meghatározni azokat a kis lépcsőfokokat, melyek a célhoz vezetnek, egészen a napi szintű kis lépésekig.

 

  1. Célok megvalósítása, követése

Határozd meg azokat a szokásaidat, melyek nagy eséllyel feleslegesek, vagy akadályozzák a céljaid elérését. Ezeket hagyd el, vagy változtass rajtuk.

Vedd számba a jó szokásaidat is. Nézd meg, hogyan tudnád ezeket még jobban kihasználni, még több olyan helyzetet teremteni, amikor ezeket a jó dolgokat tudod előhívni magadból?

Alakítsd ki azokat a jó szokásaidat is, melyek segítenek a célok elérésében, és naponta gyakorold, alkalmazd őket.

Nézd meg a környezetedet is. Kik támogatnak, kikre tudsz számítani, kik azok, akik hátráltatnak, akadályoznak, energiáidat lehúzzák? Keresd azok társaságát, akik a legtöbbet, legjobbat hozzák ki belőled, akik emelnek, akiktől tanulhatsz!

 

Kövesd a céljaidat!

Évente, havonta, hetente és naponta. Mit sikerült elérned? Mit nem? És miért nem? (nem a te célod volt; egy nagyobb cél megvalósult, és ez magába olvasztotta a kisebbet; eszköz volt csupán egy nagyobb cél megvalósulásához; vagy nem jól határoztad meg a határidőt, tűzz újat)

A megvalósult célok helyére határozz meg másikat.

 

A napi feladatlistát célszerű előző este megírni. Priorizáld a feladatokat a következmények alapján. Mi történik, ha nem csinálod meg? Mely feladatok segítik a céljaid elérését, melyek vannak összhangban a hosszú távú céljaiddal, melyek kevésbé? Mely feladatok azok, melyeket meg kell csinálni, nagyon fontosak? Melyek kevésbé fontosak, melyek delegálhatók, és melyek eliminálhatók, azaz teljesen kihúzhatók a listáról, mert csupán pótcselekvések, időfecsérlések lennének?

 

  1. CSELEKEDJ!

Hagyd az önszabotálást, a túl sokáig tart, túl nehéz, túl bonyolult, nekem ez nem megy, majd jövőre, majd ha … gondolkodást!

A döntés a tiéd: maradsz ahol, és ahogy vagy, vagy elindulsz, és teszel az álmaidért.  

Ne aggódj, és ne bántsd magad, ha elsőre nem, vagy csak nehezen megy a célok pontos meghatározása. Ez is gyakorlással tanulható, pontosítható, elsajátítható, itt is igaz, hogy gyakorlat teszi a mestert. Ne add fel, ha egy kis erőfeszítést kell tenned!

 

Ne feledd, cél nélkül nincs megérkezés, csak bolyongás, széthullás, káosz.

 

A fókusz legyen a célon, és élvezd az odavezető utat!

Bármely akadály, változás esetén tervezz újra, hiszen az eszköz, az odavezető út, a terv változhat, légy rugalmas, alkalmazkodó, miközben a fókuszod a célodon tartod!

 

Légy kitartó, állhatatos, fegyelmezett, és cselekedj, valósítsd meg az álmaidat!

 

Szeretettel: Nóra