Vajon miért nem éred el őket?

 

Miért van az, hogy nekilódulsz, és pár hét múlva feladod, teljesen letérsz a kitűzött útról?

 

Miért landolnak a kis cetlik, meg nem valósult célokkal (?) teleírva, a szemetesben?

 

Miért folynak szét egy idő után megint a dolgaid, miért fullad minden káoszba?

 

És arról már nem is beszélve, hogy elkezded magad marcangolni, rombolni, bántani, kritizálni, amiért neked ez nem megy.

 

És szépen bezárul a kör, hiszen te megmondtad, te tudtad (érezted) már az elején, hogy úgysem fog sikerülni most sem.

 

Folytatódik a kilátástalan sodródás, a fájdalmas bolyongás, a folyamatos csalódás, kudarc- és sikertelenségérzés, az önmarcangolás, a széthullás.

 

MIÉRT VAN EZ?

 

Sokféle hibát el lehet követni célok „tűzése” során, amiket az eredmények egyértelműen vissza is tükröznek.

 

De VAN EGY NULLADIK LÉPÉS, AMI MINDENNEK AZ ALAPJA, ami nélkül nem tudsz még megfogalmazni sem célokat, nemhogy elérni, megvalósítani, teremteni, teret adni, megengedni, elfogadni, befogadni.

 

A célok, vágyott állapotok meghatározása előtt őszintén szembe kell nézned önmagaddal, életeddel, tisztán látnod kell jelenlegi helyzetedet, miben vagy, hol tartasz, mi hozott el idáig, milyen működés, romboló gondolat- és hitrendszerek, milyen sztereotip hiedelmek, sematikus viselkedésminták. (a célok, vágyott állapotok felé haladva ezekkel dolgod is van)

 

Anélkül, hogy egyértelműen látnád honnan is indulsz, nem tudod meghatározni hova akarsz eljutni, merre akarsz elindulni.

 

Az, hogy mit nem akarsz, nagyon kevés, abból még nem lesz eredmény.

 

Nem azzal van a baj, hogy onnan indulsz el, hogy mit nem, hiszen sokszor nehéz egyből felszínre hozni, meghatározni, tudni azt, hogy mire vágysz, mit akarsz, milyennek élnéd önmagad, az életed.

 

A baj az, amikor megragadsz ennyinél, és folyamatosan azt szajkózod, hogy mit nem akarsz.

Tudnod kell, mi a vágyad, milyen jövőkép van előtted, még ha kicsit homályos is a kép, de már van egy irányod, érzed, hogy valami másra vágysz, mást akarsz, és szépen lassan körvonalazódik is, hogy mit, és merre akarsz elindulni.

 

Mindez viszont feltételezi, hogy FELELŐSSÉGET VÁLLALSZ ÖNMAGADÉRT, életedért, jövődért, és az önszereteted van azon a fokon, önbecsülésed van azon a szinten, hogy belső vágyaidat meg tudod határozni, bátran mered azokat felszínre hozni, vállalni, és tenni is azokért.

 

Amikor nem a másoknak való megfelelési vágy „motivál”, amikor nem az az első gondolatod, hogy mit fognak mások szólni, gondolni, ha ezt vagy azt meg akarod valósítani, amikor nem villog a fejedben a "lehetetlen" felirat, amikor mered vállalni önmagad, és belső, önazonos énedet.

 

PERSZE, IDÁIG ELJUTNI EGY FOLYAMAT.

 

EGY MÉLY ÖNISMERETI, FEJLŐDÉSI FOLYAMAT.

 

A NULLADIK LÉPÉS.

 

Amíg nem ismered önmagad, mégis honnan tudnád, mire vagy képes, mi mindent tudnál elérni, megvalósítani?

 

Honnan tudnád, mire vágysz, milyen célokat akarsz elérni, és főleg hogyan, milyen erőforrásokkal?

 

Ilyenkor van az, hogy mások célját, életét építed, ahhoz járulsz hozzá, azt teszed a magadévá.

 

És aztán csodálkozol, hogy nem is a saját életedet éled, hogy szépen lassan eltűnsz a saját életedből.

 

 

Ebben az önfejlődési folyamatban el kell jutnod egy EGÉSZSÉGES SZINTŰ ÖNBECSÜLÉSHEZ is, ahhoz, hogy céljaid legyenek, és el is érd azokat.

 

MIÉRT?

 

Ha benned, belső világodban nincs meg az egészséges önbecsülés, akkor hiába vannak vágyaid, hiába tűzöl célokat, nem fogod elérni, megvalósítani azokat, maradnak meg nem valósult álmok, mégpedig azért, mert egyszerűen NEM FOGOD ELHINNI MAGADRÓL, hogy képes vagy rá.

Önbecsülés hiányában hiába próbálsz eredményeket elérni, FOLYAMATOSAN ÁTKAPCSOLSZ ÖNSZABOTÁLÓ ÜZEMMÓDBA.

 

Másrészt önbecsülés hiányában A KUDARCOKAT SEM TUDOD ELVISELNI, mert a kudarcokat a saját (önmagadról kialakított kép szerinti és elhitt) érdemtelenséged visszaigazolásaként, megerősítéseként fogod megélni.

 

Vagyis az a téves hit- és gondolatrendszer él jelenleg benned, hogy a sikerre, és eredményre nem vagy méltó, nem érdemled meg.

 

 

Nyilván melós, ha valódi fejlődést és magasabb önbecsülést akarsz elérni, hiszen ott kezdődik, hogy felelősséget kell vállalnod önmagadért, életedért, döntéseidért, gondolataidért, cselekedeteidért.

Ha a fejedben az a képzet él, és elhiszed magadról, hogy tehetetlen vagy, szintén önbeteljesítő jóslatként ez lesz a „valóságod”.

 

Az ÖNBECSÜLÉSED SZINTJE MÉLYSÉGEIBEN HAT ÉLETED, LÉTEZÉSED MINDEN ASPEKTUSÁRA, TERÜLETÉRE.

 

Például, ha gyenge az önbecsülésed

- sokkal merevebb a hozzáállásod,

- kevésbé tudsz rugalmasan alkalmazkodni,

- az új, a változás, az ismeretlen félelemmel tölt el,

- inkább a megerőltetést nem igénylő dolgokat, helyzeteket keresed,

- a kommunikációd sokkal zavarosabb, kesze-kuszább, nehezebben érthető, semmitmondóbb, mivel bizonytalan vagy önmagaddal, gondolataiddal, érzéseiddel kapcsolatban, ráadásul félsz és szorongsz a másik fél reakciójától is.

 

Minél magasabb az önbecsülésed, annál jobban meg tudsz birkózni életed különböző területein adódó nehézségekkel (pl.: párkapcsolat, karrier), annál gyorsabban össze tudod szedni magad, és így még arra is marad energiád, hogy újrakezdj, korrigálj, továbblépj.

 

Alacsony szintű önbecsülésnél nagyon könnyen BEKAPCSOL AZ ÖNSZABOTÁLÁS: a túl sokáig tart, túl nehéz, túl bonyolult, nekem ez nem megy, majd jövőre, majd ha … gondolkodás.

 

Bekapcsol a túlaggódás, az önmarcangolás, ha elsőre nem, vagy csak nehezen megy a célok, vágyott állapototk pontos meghatározása, megvalósítása, hamar feladod, ha egy kis erőfeszítést kell tenned.

 

A célok megvalósításában fontos lépés, hogy A SZOKÁSAIDDAL IS SZEMBENÉZZ.

 

Hogy változtass azokon, amelyek nem a céljaid elérését szolgálják, akadályoznak abban, illetve, hogy felismerd a jó szokásaidat és törekedj azok még intenzívebb kiaknázására.

 

Itt megint BELÉP A KÉPBE A FELELŐSSÉGVÁLLALÁS, hogy nem kifelé mutogatsz másokat hibáztatva, okolva jelenlegi állapotodért, helyzetedért, hanem őszintén, felelősen szembenézel azzal, hogy miféle berögzült, romboló szokásaid hoztak el idáig utadon.

 

A JÓ HÍR AZ, hogy az önbecsülés, az önismeret, a célok, vágyott állapotok meghatározása, és megvalósítása (is) tanulható, gyakorolható, fejleszthető!

 

A legfontosabb, ami ehhez szükséges, A DÖNTÉS, HOGY VÁLTOZTATSZ az eddigi működéseden, minőségeden.

 

Jelenleg (és eddig) jóval szinted alatt működsz, és fel sem fogod, mi mindenre vagy/lennél képes, amíg nem változtatod meg hozzáállásodat, gondolkodásodat, nézőpontjaidat, és cselekedeteidet egy magasabb szintre nem helyezed.

 

Építsd fel önmagad, fejleszd magad, emeld magas szintre önbecsülésed, hogy álmaid, vágyaid megvalósulhassanak! Te is képes vagy rá, megteheted. (Persze, ha akarod, és meghozod a megfelelő döntést.)

 

A lehetőség, a megoldás ott van a te életedben is, neked csak azt kell eldönteni, hogy akarsz-e irányt váltani, meg akarod-e ragadni a lehetőséget, hogy elindulj a megoldások, a vágyaid, céljaid, az önazonos életed felé.

 

Nem vagy egyedül, van segítség, hogy megtaláld a számodra megfelelő megoldásokat és elérd az általad vágyott eredményeket, minőségi változásokat önmagadban és életedben.

 

Ha jelenleg eszköztelennek érzed magad, nem tudod hogyan kezdj neki, vagy elakadtál az úton, keress bátran, bizalommal, segítek elindulni, továbblendülni.